top of page

Strój Krakowiaków Wschodnich z okolic Zalipia wyróżniał kaftan. Szyty był on z szafirowego sukna zdobiony bogatym haftem z motywem doniczki lub pawiego oczka). Drugim typem odzieży wierzchniej, spotykanym najczęściej na Powiślu Dąbrowskim była opierzanka. Posiadała ona puszysty, amarantowy kołnierz. Mężczyźni nosili długie, płócienne koszule, u bogatszych zdobione białym, angielskim haftem, zapinane na czerwoną tasiemkę lub ozdobną koralową spinkę. Oznaką zamożności Krakowiaka był biały, skórzany pas z brzękadłami, zawsze zakładany na kaftan. Uzupełnieniem stroju męskiego była czapka magierka lub czerwona rogatywka ozdobiona czarnym, barankowym otokiem. 

Kobiece koszule szyto z dobrze bielonego, białego płótna i zdobiono haftem. Na Powiślu Dąbrowskim obok białego haftu występował także czerwony i czerwono-czarny, a w pozostałych częściach regionu dominował biały. Bogato zdobione kryzy szyto oddzielnie i nakładano na koszulę czy katankę. Gorsety, noszone wyłącznie przez panny i młode mężatki, w okolicach Zalipia szyto z niebieskiej czy czerwonej wełenki lub wzorzystego tybetu. Późniejsze gorsety w całym regionie szyto z czarnego lub granatowego aksamitu i zdobiono naszyciami złotych cekinów (szelążków). 
Kobiety zamężne, zamiast gorsetów zakładały katanki. Ich różnorodność u Krakowiaków Wschodnich była bardzo duża.
Najbardziej tradycyjnymi spódnicami były białe, bogato haftowane zwane fartuchami zakładane na różowe, zielone czy czerwone spodniki (spódnice spodnie). Noszono także spódnice z wełenek w różnych kolorach, kwieciste z tybetu czy kolorowych perkali. Spódnice były szerokie tzw. zwonowe, dodatkowo w dolnej części usztywniane tak by przy klęknięciu kobiety w kościele układała się ona w dzwon.
Uzupełnieniem odświętnego stroju panienki był wianek przyozdobiony haftowanymi wstążkami (tzw. Krakowskimi), oraz dwa lub jeden zapleciony warkocz. Kobieta zamężna, mająca obowiązek nakrywania głowy wiązała włosy w kok i zakładała misternie wiązaną chustę czepcową. Oprócz idealnie wyczesanego przedziałka, żaden kosmyk jej włosów nie mógł być widoczny 

tekst: Patryk Rutkowski 

bottom of page