top of page

Górale Żywieccy

Kaftan – jakla, (jaklicka w Korbielowie, jupecka w Gilowicach, jupka w Sopotni Małej). Kaftany sięgały poniżej pasa, pod szyją wykańczano je stójką. Jakle letnie szyto z wzorzystych kretonów, perkali, batystów. Popularną tkaniną była „siwizna” – bawełniana, granatowa tkanina w biały, kwiatowy  deseń. Zdobiono je naszyciami z guzików, koronek i wstążek. 

Spódnice góralek żywieckich powstały z połączenia dwóch zapasek – przedniej i tylnej. W XIX wieku szyto je z płótna lnianego drukowanego technika batikową. Biały wzór na granatowym tle. Odświętne drobno marszczono i wszywano w oszewkę z troczkami do wiązania. Przełom XIX/XX wieku to moda na kwieciste tkaniny tybetowe. Panowała zasada, że tybety noszono z gorsetem, zaś spódnice z kretonu z jaklą. Pod spódnice zakładano kilka warstw krochmalonych płóciennych półhalek tzw. podnośników, zabieg ten miał nadać sylwetce pożądane, obfite kształty. 

Zapaski – przednie fartuchy wiązane w pasie pierwotnie pełniły praktyczne funkcje, chroniły odzież przed zniszczeniem i służyły za płachtę do transportu płodów rolnych. Szyto je z płótna lnianego. Fartuchy odświętne wykonywano z muślinu i batysty, często były ozdabiane taśmami pasmanteryjnymi i koronkami. Za najbardziej zdobne uważano białe fartuchy pokryte na całej długości ażurowym, dziurkowanym haftem maszynowym.  

Czepiec był nakryciem głowy mężatek. Czepce posiadały różnoraki sposób zdobienia miały jednak wspólną formę. Wszystkie stanowiły rodzaj czapeczki z podkowiastym denkiem z tyłu. Na czepce zakładano zawsze chustki, które z czasem zaczęły funkcjonować samodzielnie. Oprócz białych i wzorzystych chustek płóciennych, dużą popularnością cieszyły się chustki wykonany z wełny tybetowej.

Korale i naszyjniki. Uzupełnieniem stroju świątecznego była biżuteria. Obok naszyjników z korala prawdziwego i jego imitacji, góralki nosiły paciorki z ciemnych granatów sprowadzanych z Czech. Do naszyjników często doczepiano krzyżyki rzymskie i medaliony z wizerunkiem Matki Boskiej. 

Komplet poniższy damski należy już po późnych wariantów, wzorowany na modzie miejskiej (przełom XIX/ XX wieku). Pojawił on się w miejsce tradycyjnego stroju, który wychodził z użycia, głównie z uwagi na jego cenę i noszony był przez starsze kobiety.

Korale do stroju regionalnego
stroje ludowe - medaliki do korali
bottom of page