Stroje Sieradzkie

Strój Sieradzki wykształcił się w XIX wieku. Wtedy to w typowo rolniczym regionie sieradzkim zaczęły powstawać ośrodki przemysłowe i właśnie wtedy pojawiły się nowe tkaniny używane w strojach ludowych.

Koszule miały krój przyramkowy i były niemal zupełnie pozbawione ozdób – tylko czasami do kołnierzyka i mankietów dodawano szydełkową koronkę. Podstawowym materiałem wykorzystywanym do szycia koszul był cienki, lniany samodział bardzo gęsto marszczony.

Ważnymi elementami stroju kobiecego były: wełniak i sukienka.
Wełniak była to spódnica z doszytą sznurówką, wykonane z wełnianego, pasiastego materiału o czerwonym lub niebieskim tle. Wykończone były tasiemkami z aksamitu.

Spódnica była szyta z długiego płata materiału, gęsto marszczonego. Damska sznurówka składała się z dwóch prostych przodów i dopasowanych pleców, a całość zdobiono aksamitkami i pasmanterią. Do wełniaka doszywano dwa pasy z aksamitu.

Sukienki miały bardzo podobny krój do wełniaków. Były jednak wykonane z fabrycznej, gładkiej, kretonowej lub wełnianej tkaniny. Spódnica na przodzie była całkowicie gładka, posiadała za to duże fałdy z tyłu i drobniejsze fałdki na bokach. Sznurówka w sukienkach była z przodu szersza i zszywana w zakładki, a do zapinania służyły zamiast tasiemki kolorowe guziki. Sznurówkę obszywano cekinami, przez co sznurówka stawała się główną ozdobą całej sukienki.

Zapaski zakładane na spódnicę istniały również w dwóch rodzajach. Większe z samodziałowego pasiaka oraz fabryczne kretonowe wykończone koronką lub zdobione pasami kwiatowego haftu. Osobnym rodzajem zapaski były zapaski do odziewu. Wykonywano je tak, jak zapaski samodziałowe. Były jednak od nich większe i zakładano je na ramiona.

Okryciem wierzchnim był również kaftan z tzw. ogonem. Wykonywano go z jednolitego, czerwonego, granatowego lub ciemnozielonego samodziału. Zapinany był na pętelki, a zdobiły go czarne paski aksamitu.

Strój męski

Wybierz najwygodniejszą dla Ciebie formę kontaktu!

NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ

Patryk Rutkowski

 +48 698 360 120

 strojludowy@gmail.com

 szafaetnografa@gmail.com

 


 

Siedziba firmy:

Szafa ETNOgrafa
Łapanowska 258 
32-420 Gdów

Adres do faktury:
Modrzewiowa 55H/2M
32-020 Wieliczka

 

  • SZAFA ETNOGRAFA
  • Instagram
  • Pinterest
  • YouTube