top of page

Stroje Sieradzkie

Strój Sieradzki wykształcił się w XIX wieku. Wtedy to w typowo rolniczym regionie sieradzkim zaczęły powstawać ośrodki przemysłowe i właśnie wtedy pojawiły się nowe tkaniny używane w strojach ludowych.

Koszule miały krój przyramkowy i były niemal zupełnie pozbawione ozdób – tylko czasami do kołnierzyka i mankietów dodawano szydełkową koronkę. Podstawowym materiałem wykorzystywanym do szycia koszul był cienki, lniany samodział bardzo gęsto marszczony.

Ważnymi elementami stroju kobiecego były: wełniak i sukienka.
Wełniak była to spódnica z doszytą sznurówką, wykonane z wełnianego, pasiastego materiału o czerwonym lub niebieskim tle. Wykończone były tasiemkami z aksamitu.

Spódnica była szyta z długiego płata materiału, gęsto marszczonego. Damska sznurówka składała się z dwóch prostych przodów i dopasowanych pleców, a całość zdobiono aksamitkami i pasmanterią. Do wełniaka doszywano dwa pasy z aksamitu.

Sukienki miały bardzo podobny krój do wełniaków. Były jednak wykonane z fabrycznej, gładkiej, kretonowej lub wełnianej tkaniny. Spódnica na przodzie była całkowicie gładka, posiadała za to duże fałdy z tyłu i drobniejsze fałdki na bokach. Sznurówka w sukienkach była z przodu szersza i zszywana w zakładki, a do zapinania służyły zamiast tasiemki kolorowe guziki. Sznurówkę obszywano cekinami, przez co sznurówka stawała się główną ozdobą całej sukienki.

Zapaski zakładane na spódnicę istniały również w dwóch rodzajach. Większe z samodziałowego pasiaka oraz fabryczne kretonowe wykończone koronką lub zdobione pasami kwiatowego haftu. Osobnym rodzajem zapaski były zapaski do odziewu. Wykonywano je tak, jak zapaski samodziałowe. Były jednak od nich większe i zakładano je na ramiona.

Okryciem wierzchnim był również kaftan z tzw. ogonem. Wykonywano go z jednolitego, czerwonego, granatowego lub ciemnozielonego samodziału. Zapinany był na pętelki, a zdobiły go czarne paski aksamitu.

stroj ludowy sieradzki 002.jpg

Strój męski

bottom of page